Dotykačka od verze 1.204 umožňuje prodej v pověření, a to i pro subjekty, které nejsou plátci DPH. Pokud chcete využívat tuto možnost, zde je doporučený postup:

  1. Nejprve si vytvořte jednotlivé subjekty pro pověření.
  2. Pokud máte subjekty vytvořené, můžete začít prodávat v pověření:
    • Jestliže budete prodávat v pověření jen občas, využijte jednorázově volbu PRODAT V POVĚŘENÍ v platebním dialogu.
    • Pokud budete prodávat v pověření častěji, můžete trvale nastavit prodej v pověření pro konkrétní produkt či celou kategorii.


Jak Dotykačka pracuje s prodejem v pověření?

Pověřený je zákazník (provozovatel pokladny), který eviduje tržbu za pověřujícího. V datové zprávě i na účtence uvádí pověřený své DIČ jako DIČ poplatníka. V položce DIČ pověřujícího poplatníka uvede DIČ pověřujícího. Pověřený uvede svou provozovnu, ve které byla tržba uskutečněna, a použije k podpisu svůj certifikát. Pověřený je tedy provozovatel pokladny a pověřující je vytvořený subjekt EET v pokladně s vlastním DIČ.


Pověřený
Pověřující
Související nastavení v Dotykačce
Plátce DPH
Plátce DPH
Prodejní položky mají standardně uvedeno DPH.
Plátce DPH
Neplátce DPH
Položky prodávané v pověření mají nulovou sazbu DPH.
Neplátce DPH
Plátce DPH
Zákazník (pověřený) má zaškrtnuto, že je plátce DPH i když je neplátce a vlastní položky má se sazbou 0 % DPH. Položky pověřujícího jsou vedeny s normální sazbou DPH.
Neplátce DPH
Neplátce DPH

Zákazník má zaškrtnuto, že je plátce DPH a všechny položky s 0 % sazbou DPH. Od verze 1.204 lze nastavit pověření i pro neplátce. Ti si však musí dát pozor, aby pověřující nebyl plátce, pak platí předchozí bod.Upozornení

Upozornění

Jeden účet může být vystaven vždy na jeden subjekt (IČO). Dotykačka tedy neumí tzv. přímé zastoupení.